88,000 PKR Original price was: 88,000 PKR.65,500 PKRCurrent price is: 65,500 PKR.
Out of stock
Product Description
Based on Wilson’s iconic Carbon Force franchise, the latest Carbon Force padel rackets build on this story with the latest technologies. The lightest in the line, the Carbon Force LT creates smooth, easy swings with powerful results. With its large sweet spot and soft EVA foam, it’s a forgiving racket that will help you develop precision in defensive play. And even though it’s built for control, it still offers a lot of speed on volleys and smashes. The carbon fiber face delivers impressive power, while its textured finish puts extra spin on the ball.
Carbon Fiber Face: A strategically woven layer of carbon fiber gives players the ability to hit with impressive power.
Soft EVA Foam: Offers cushioned feel with impressive shock absorption, generating effective blend of comfort and lightweight power.
Sharp Hole Technology: Advanced hole-drilling process generates increased bite with every stroke.
Technical Details
| Brand | WILSON |
|---|---|
| Collection | 2024 |
| Shape | Teardrop |
| Level | Intermediate |
| Racket Type | Control Padel Racket |
| Head Size | 85 sq in / 548 sq cm |
| Core | Soft EVA |
| Balance | 260 mm |
| Foam | Soft EVA Foam |
| Thickness | 38 mm |
| Weight | 355 g +/- 10 |
| Technologies | Carbon Fiber Face, Sharp Hole Technology, Soft EVA Foam, Sublime Grip |
