VOLT Padel Racket 700 V22 Teardrop shaped racket with 3K carbon, high balance, Black EVA Core, and rough surface for pure power. Includes premium cover and protector.
104,000 PKR
In stock
PURE POWER IN YOUR HANDS
Teardrop shape
High weight balance
3K carbon structure
3K carbon faces
Dynamic holes system
Fast recovery Black Eva Core
Rough surface
Profile 38mm
Core 38mm
Weight 350gr – 370gr
Premium cover and racket protector included
| Brand | VOLT |
|---|---|
| Level | Advance |
| Racket Type | Power / Control Padel Racket |
| Shape | Teardrop |
| Frame | 3K Carbon |
| Thickness | 38 mm |
| Weight | 365 g +/- 10 g |
| Technologies | Dynamic holes system, Fast recovery Black Eva Core, Rough Surface |
We Dont Sell Fake Products
At Padel Tribe Pakistan, we guarantee that every product you purchase is 100% authentic and sourced directly from trusted padel brands like Nox, Bullpadel, Babolat, Adidas, and more.Â
Shop confidently with the assurance of authenticity, quality, and trust.
No account yet?
Create an Account
Padel Tribe Pakistan
Online
Hello, welcome to Padel Tribe customer support! How may I help you today?
Whatsapp US!
🟢 Online | Privacy policy
Need Help! Chat with An Expert.